czwartek, 9 kwietnia 2009

Diet dla artretyków


Jednym ze sposobów, który mogą wykorzystać ludzie cierpiący na artretyzm, aby polepszyć swoje zdrowie jest zmiana diety. Badania udowodniły wysoki cholesterol i dieta bogata w „złe” tłuszcze mogą tylko pogłębić ten problem.
Stąd generalny plan diety był zaprojektowany by zapobiegać występowaniu artretyzmu na pierwszym miejscu i żeby zmniejszyć ból, który występuje u tych, którzy są już dotknięci tą chorobą. To nie jest typowa dieta. Może raczej spis pokarmów jakich powinniśmy unikać i takich, które mogą przynieść nam korzyści.

Unikać:
Wszelkiego rodzaju fast foodów, sody spożywczej, skrobi czyli np. unikamy jedzenia ziemniaków. Trzeba ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa jak i reszty rzeczy, które zawierają nasycone tłuszcze.
Tłuste i smażone jedzenie wykluczamy bez zastanowienia.
Niektóre rzeczy mogą uśmierzyć ból jak np. owoce z wysoką zawartością witaminy C – pomarańcze, jabłka i truskawki. Ryby są również pomocne jeśli zawierają wysokie stężenie witaminy E oraz zboża takie jak biały albo brązowy ryż.

Epidemia artretyzmu
Wielu naukowców wierzy, że standardowa wysoko tłuszczowa zachodnia dieta wspomaga powszechne występowanie artretyzmu.
Więc dieta dla artretyków próbuje uniknąć negatywnych aspektów tamtej diety i może pomóc tym którzy nie są dotknięci chorobą, stać się jeszcze zdrowszymi. Ta dieta również kładzie nacisk na odżywcze typy jedzenia, które są istotne w dietach, które mają powodować spadek wagi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz