wtorek, 21 kwietnia 2009

DIETA MAKROBIOTYCZNA


Makrobiotyczna dieta jest pochodzi z Japonii i jest połączeniem filozofii Buddyzmu z Azjatyckimi i zachodnimi doktrynami. To jest raczej styl życia niż zalecenia jak powinno się odżywiać. Promuje się naturalne i organiczne produkty. Nie udowodniono, że makrobiotyczne praktyki przynoszą jakieś korzyści ale istnieje jakaś sugestia,że ta dieta może pomóc w zapobieganiu powstawaniu raka.

Makrobiotyczna dieta- wszystko o równowadze
Dieta ta głównie opiera się na daniach wegetariańskich i płatkach zbożowych. Jednakże warzywa i niektóre proteiny mają zapewniać równowagę. Generalnie każdy posiłek powinien zawierać zbliżone smaki : kwaśny,słodki,ostry i słony. Wierzą, że skupienie się tylko na pojedynczym rodzaju jedzenia ma bardzo szkodliwy wpływ na naszą witalność i emocje.
Sezonowe wariacje prezentują się same: zimne jedzenie powinno równoważyć wysoką temperaturę podczas gdy ciepłe posiłki takie jak zupy, powinny być włączone do diety w zimne miesiące. Omijanie przetworzonego jedzenia jest krytykowane. Lista wykluczonego jedzenia zawiera: tłuste mięso, cukry, większość nabiału,kawa, herbata z dodatkiem kofeiny, drób, ziemniaki, papryka, cukinia i niektóre ryby. Organiczne, naturalnie hodowane owoce są dozwolone. Ponieważ witaminy i suplementy są zabronione jest często trudno dostarczyć wszystkich składników odżywczych. Kiedy dobieramy żywność do diety makrobiotycznej wszystko musi być przemyślane: region w jakim uprawiane są warzywa i owoce, w jaki sposób je siano i w jaki zbierano; to prawdziwy poziom potasu; jak to będzie oddziaływać na nasze organy. Jeśli to wszystko zrobisz udaj się do internisty po to aby stworzyć kombinację jedzenia, które będzie utrzymywało odpowiedni balans. Ktokolwiek kto podejmie się makrobiotycznej diety będzie potrzebował porady jak zaplanować poprawny posiłek z odniesieniem do naszego stylu życia, wieku i poziomu aktywności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz